Latest News

'Iron Man Suit' Prototype Delivered by 2019, SOCOM Officials Vow

Despite recent reports that Special Operations Command missed the initial deadline to deliver a prototype for the high-profile tactical assault light operator suit, command leadership is confident that it will test a powered exoskeleton by summer 2019, officials said this week. Five years ago, then-SOCOM Commander Adm. William McRaven set a five-year deadline to develop a working prototype for a suit that would offer greater protection to operators while providing greater mobility and speed in a lighter frame. It is intended for the first commando to enter a room during a raid. Operators kicking down doors are particularly vulnerable to small arms fire and bomb blasts. The death of a special operator in such a screnario inspired McRaven to start the program in 2013. SOCOM officials revealed earlier this year that the program, also known as TALOS, will not make that deadline, which would have come up this August. But officials believe they have surpassed the major setbacks and can mak…

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Otokar, IDEB 2018'de Cobra II'yi Tanıtıyor | C4Defence
Otokar, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da düzenlenen IDEB (International Defence Exhibition Bratislava) 2018 Savunma Sanayii Fuarı'na katıldı. 18 Mayıs tarihine kadar sürecek olan fuarda Otokar, Birleşmiş Milletler görevlerinde de aktif olarak kullanılan COBRA II'yi sergiliyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç,"Otokar olarak ulaştığımız teknolojik yeterlilik ve uluslararası arenada elde ettiğimiz başarılar, bizi yeni başarılar elde etmek için daha da motive ediyor. Her geçen yıl daha geniş bir coğrafyada etkin olan milli bir şirket olarak, Slovakya ve bölgede ihracat fırsatlarını yakından takip ediyoruz," diyerek yeni iş birliklerinin sinyalini verdi. 

Mevcut COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, gelişmiş hareket kabiliyetinin yanı sıra personele sağladığı yüksek koruma, ateş gücü, görev ekipmanları ile ön plana çıkıyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II farklı görevler için modüler bir yapıya sahip. COBRA II halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde yer alıyor; yurtdışına ihraç ediliyor.
|